Nikolina i Miloš su se vratili iz inostranstva u Gradišku s ciljem da izgrade bolju budućnost u svom rodnom gradu. Uz podršku Evropske unije i Lokalnog partnerstva za zapošljavanje (LPZ) Gradiška, danas uspješno vode vlastite obrte i svojim primjerom dokazuju sugrađanima da su prave prilike za razvoj moguće i kod kuće. LPZ Gradiška nije samo omogućio razvoj preduzetništva, već je omogućio stručno osposobljavanje za nezaposlene i posredovao u njihovom povezivanju sa poslodavcima, te dokazao da saradnja ključnih aktera nana lokalnom tržištu rada donosi održive rezultate. U protekle tri godine, kroz stručne obuke i mentorstvo, 46 osoba je osposobljeno za deficitarna zanimanja, 11 njih je dobilo posao, a 13 novih biznisa je finansijski podržano i registrovano.
Suočavanjem sa činjenicom o velikom broju nezaposlenih, uprava Grada Gradiška je preuzela odgovornost za koordiniranje intervencija u zapošljavanju i usmjerila sve relevantne institucije u pravcu povećanja zapošljivosti na lokalnom nivou.
„Prije svega, identificirali smo probleme u zapošljavanju, te između ostalog uočili potrebu za smanjenjem nezaposlenosti, posebno među mladima, ženama i dugoročno nezaposlenim osobama. No s druge strane, bili smo svjesni da se lokalni poslodavci svakodnevno suočavaju sa nedostatkom kvalifikovane radne snage u određenim sektorima. Iz tog razloga smo konsultirali i druge ključne aktere na našem području, kao što su obrazovne ustanove i zavodi za zapošljavanje i identificirali specifične potrebe tržišta rada i mogućnosti za njihovo rješavanje“, pojasnila je Bojana Bjelovuk iz Gradske uprave Gradiška.
Nikolina i Miloš jednoglasno ističu da su zahvalni na dodijeljenim bespovratnim sredstvima Evropske unije, ali i osiguranoj stručnoj podršci Međunarodne organizacije rada kroz organizovane preduzetničke obuke i mentorstvo. Njihov uspijeh dokazuje da lokalna uprava u Gradišci aktivno radi na unapređenju poticajnog okruženja za razvoj preduzetništva:
„Nakon povratka iz Austrije, odlučila sam da zajedno sa sestrom bliznakinjom pokrenem biznis. S obzirom da se nikad ranije nisam susrela sa preduzetničkim obukama, mogu reći da su mi mnogo pomogle. To je razlog zašto bih svima koji imaju priliku, preporučila da se prijave na pozive i projekte poput ovog.“, dodaje Nikola Janjić, vlasnica frizerskog salona “Luxsus” studio u Gradišci.
Miloš, stolar iz treće generacije porodice Dardić iz Nove Topole je od ranog djetinjstva uključen u porodični biznis.
„Spletom okolnosti smo se odselili u Njemačku, gdje sam završio školovanje za stolara i nakon toga radio u jednoj kompaniji. Ipak, prije dvije godine smo odlučili da se vratimo u BiH i da ponovno pokrenemo privatni biznis“, kaže ovaj mladi preduzetnik iz stolarije Dardić i naglašava da je upravo zahvaljujući podršci Evropske unije uspio kupiti softver za crtanje namještaja što je ubrzalo njegov rad i pružanje usluga klijentima.
Ohrabreni velikim interesom za podrškom razvoju preduzetništa, gradska uprava Gradiške je u narednoj godini izdvojila dodatna budžetska sredstva kako bi nastavila ovaj pozitivan trend razvoja malih bizinisa i bez podrške donatora.
Iako je interes za samozapošljavanje u porastu, gradska uprava Gradiške je prepoznala da nezaposlene osobe manje sudjeluju u obukama za stručno osposobljavanje i prekvalifikaciju. Kao odgovor na ovaj problem, uloženi su dodatni napori u povezivanju tražilaca posla, poslodavaca, službi za zapošljavanje i obrazovnih institucija, čime je osigurano da nezaposlene osobe lakše steknu nove vještine i dobiju priliku za zaposlenje. Ovakav pristup omogućio lakši put do posla, kroz praktične obuke uz podršku poslodavca, što je mnogima otvorilo vrata ka zaposlenju.
Zahvaljujući sredstvima Evropske unije, mnogi učesnici projekta su postali konkuretniji na tržištu rada, neki su pronašli posao, a drugi su pokrenuli vlastite biznise. Lokalno vlasništvo nad procesom i aktivno partnersko djelovanje svih institucija na tržištu rada postali su garancija za sve druge nezaposlene osobe da će lakše doći do posla u narednom periodu. Nikolina i Miloš su dokaz da se uz pravu podršku može uspjeti kod kuće, a njihov uspijeh će inspirisati i druge buduće preduzetnike u Gradišci i široj okolini da krenu istim putem.
Najnovije iz kategorije LPZ Priče
Uticaj lokalnih partnerstva za zapošljavanje
Kreiranjem jedinstvenih saveza između lokalne uprave, službi za zapošljavanje, kompanija, obrazovnih institucija i nevladinih organizacija, lokalna partnerstva za zapošljavanje u Bosni i Hercegovini su u okviru projekta „Podrška lokalnim partnerstvima za zapošljavanje – Faza II (LEP II) “ koji Evropska unija finansira sa 6 miliona EUR u periodu 2021-2026, ostvarila do sada sljedeće rezultate:
Unaprijedili kvalifikacije
1718nezaposlene osobe
Formalno zaposlili
652osoba
Razvili
70programa za obuke za tržište rada
Podržali osnivanje
212malih biznisa
Unaprijedili kvalifikacije
1718nezaposlene osobe
Formalno zaposlili
652osoba
Razvili
70programa za obuke za tržište rada
Podržali osnivanje
212malih biznisa
Međunarodna organizacija rada u BiH uz finansijsku podršku Evropske unije u drugoj fazi projekta "Podrška EU lokalnim partnerstvima za zapošljavanje u BiH" podržava dvadeset lokalnih partnerstava za zapošljavanje. Njihovi projekti su promovisani na događaju u Sarajevu 20. aprila 2022. godine i predstavljeni su na karti kao LEP II.
Svaku lokalnu zajednicu i teritorijalnu regiju odlikuju specifični izazovi u zapošljavanju. Pristup koji promovira LEP projekat za osnaživanje saradnje općina, službi za zapošljavanje, poslodavaca, obrazovnih institucija i nevladinih organizacija a koji provodi MOR uz podršku EU, pokazao se kao uspješan u rješavanju problema nezaposlenosti u Bosni i Hercegovini (BiH)